top of page

W DUBNIE MODLONO SIĘ W INTENCJI ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH W 1920 ROKU


W 1920 r. na terenie obecnego rejonu dubieńskiego trwały krwawe walki między Wojskiem Polskim, którego sojusznikiem była Armia Ukraińskiej Republiki Ludowej, oraz Armią Czerwoną dążącą do podboju Europy.

W Dubnie, na cmentarzu przy ulicy Myrohoszczańskiej, spoczywają żołnierze 49 Pułku Piechoty walczącego w składzie 18 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego. Ich nazwiska nie są znane. 18 czerwca z inicjatywy Towarzystwa Kultury Polskiej w Dubnie pomodlono się tu za wszystkich poległych w 1920 r.

CZYTAJ TAKŻE: 100 LAT TEMU POD DUBNEM I CHORUPANIEM

«Kiedy miałam siedem lat, przychodziłam na ten cmentarz z mamą, Polką z pochodzenia. Po jednej stronie nekropolii chowano Polaków, po drugiej – Ukraińców» – wspomina Maria Bożko, prezes TPK w Dubnie. «Dobrze pamiętam, że tu, gdzie teraz stoimy, były trzy rzędy białych betonowych krzyży. Mama mówiła, że to groby polskich żołnierzy. W radzieckich czasach wszystkie polskie groby zostały zniszczone, a w tym miejscu zaczęły pojawiać się nowe pochówki. Tu w 1971 r. spoczęli także moi rodzice. Do dziś zachował się tylko jeden zbiorowy grób polskich żołnierzy, którym opiekuje się nasze Towarzystwo» – dodaje pani prezes.Redakca gazety " Monitor Wołyński" m.me/MonitorWolynski http://www.monitor-press.com/pl/?

 

© 2023 by Peter Collins. Proudly created with Wix.com

Zwracamy się z prośbą, do wszystkich ludzi dobrej woli, o przystąpienie do naszej inicjatywy, aby uratować ten piękny i cenny kościółek, ku pamięci przeszłych pokoleń. Nasz kościół to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale i dziedzictwo po poprzednich pokoleniach, zabytek architektury, który może cieszyć oczy wszystkich. Będziemy radować się z każdej złotówki i zapewniamy, że żadna nie zostanie zmarnowana.

 

"Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,

lecz przez to kim jest, i nie przez to co ma, 

lecz przez to czym dzieli się z innymi. "

Jan Paweł II 

**************************************************************************************

Wpłaty na remont zabytkowego kościoła prosimy kierować na konto:

Bank Spółdzielczy w Oświęcimiu 56 8110 1023 3003 0311 6482 0001

z dopiskiem: "remont kościoła"

bottom of page