top of page

ODPUST W DUBNIE: MODLONO SIĘ ZA UKRAINĘ, ZAKOŃCZENIE EPIDEMII KORONAWIRUSA ORAZ ZA LEKARZY


Parafia Świętego Jana Nepomucena w Dubnie diecezji łuckiej Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie obchodzi odpust w dniu 21 maja. W tym roku święto zbiegło się z Uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego, dlatego patrona parafii uhonorowano 23 maja.

W kościele Świętego Jana Nepomucena w Dubnie odbył się odpust ku czci patrona parafii. W organizacji obchodów pomogły rodziny Szeherów, Owsijuków, Kondrasów i in.

W związku z pandemią po raz pierwszy od 28 lat po ponownym otwarciu kościoła w Dubnie odpust obchodzono w prawie pustej świątyni. Od 22 maja w wielu obwodach Ukrainy ograniczenia kwarantanny zostały złagodzone, ale nie w obwodzie rówieńskim. Przedstawiciele różnych wyznań, którzy zawsze przybywają do kościoła na odpust, w tym roku złożyli gratulacje telefonicznie.

Uroczystej mszy świętej w kościele dubieńskim przewodniczył ks. biskup Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej. Razem z nim we mszy uczestniczyli proboszcz parafii Świętego Jana Nepomucena w Dubnie ks. Grzegorz Oważany, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Bożego Miłosierdzia w Równem, dziekan rówieńskiego dziekanatu ks. prałat Władysław Czajka oraz wikariusz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku Marcin Ciesielski.

Podczas uroczystości za pośrednictwem świętego Jana Nepomucena modlono się za Ukrainę, zakończenie epidemii koronawirusa oraz za lekarzy.

W swoim kazaniu biskup Witalij Skomarowski zwrócił uwagę na konieczność modlitewnej rozmowy człowieka z Panem Bogiem: «Dużo figurek Świętego Jana Nepomucena stoi przed mostami, modlitwa jest mostem łączącym nas z Bogiem. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje».

Na zakończenie uroczystości wystawiono Przenajświętszy Sakrament. Wierni oddali hołd Eucharystii jako bezcennemu darowi dla człowieka.

Święty Jan Nepomucen jest uważany za patrona spowiedników i opiekuna pracujących na wodzie – rybaków, marynarzy, młynarzy i in. Jest także patronem szczęśliwych podróży i powrotów do domu, dlatego figurki i kapliczki Świętego Jana Nepomucena często stawia się na rozdrożach i w pobliżu mostów.

Jan Nepomucen urodził się w 1340 r. w czeskim miasteczku Pomuk (późniejsza nazwa Nepomuk). Był kanonikiem w Hradczanach i Pradze. Popadł w niełaskę czeskiego króla Wacława IV (według jednej z wersji, dlatego że nie chciał ujawnić tajemnicy spowiedzi jego małżonki). W 1393 r. został uwięziony і zrzucony z mostu do Wełtawy. Później jego zwłoki znaleziono i złożono w kościele Świętego Krzyża w Pradze. Redakca gazety " Monitor Wołyński" m.me/MonitorWolynski http://www.monitor-press.com/pl/?

bottom of page