top of page

96 rocznica Bitwy pod Chorupaniem

  • Zdjęcie autora: parafiadubno
    parafiadubno
  • 17 lip 2016
  • 1 minut(y) czytania

Pamięć o poległych w bitwie pod Chorupaniem uczczono na Wołyniu. Uroczystości zorganizowało Towarzystwo Kultury Polskiej w Dubnie we współpracy z Parafią św. Jana Nepomucena w Dubnie.

Obchody 96. rocznicy bitwy pod Chorupaniem miały miejsce 16 lipca 2016 r. Rozpoczęły się o godz. 10 Mszą Świętą w kościele pw. Św. Jana Nepomucena w Dubnie.

Po uroczystej liturgii wszyscy uczestnicy udali się na pobliski cmentarz przy ulicy Mirohoszczańskiej, gdzie znajduje się grób żołnierzy, którzy zginęli walcząc o niepodległość Ojczyzny w bitwie pod Chorupaniem. Przedstawiciele Towarzystwa Kultury Polskiej w Dubnie oddali cześć poległym, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Uroczystej modlitwie za zmarłych na cmentarzu przed mogiłą poległych żołnierzy polskich przewodniczył ks. Marcin Ciesielski. Modlono się za poległych w bitwie pod Chorupaniem, a także za wszystkie ofiary wojen, szczególnie tych trwających współcześnie.

Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem suplikacji w intencji pokoju na Ukrainie i na całym świecie «Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie».

Bitwa pod Chorupaniem została stoczona na północny zachód od Dubna, nad rzeką Ikwą w dniach 13–19 lipca 1920 roku przez Grupę gen. Krajowskiego, której trzonem była 18 Dywizja Piechoty (II RP) pod dowództwem gen. F. Krajowskiego z 1 Armią Konną gen. S. Budionnego podczas wojny polsko-bolszewickiej. Walki żołnierzy polskich o Chorupań zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic w II RP i po 1990 r. – «Chorupań koło Dubna 19 VII 1920».

 
 
 

© 2023 by Peter Collins. Proudly created with Wix.com

Zwracamy się z prośbą, do wszystkich ludzi dobrej woli, o przystąpienie do naszej inicjatywy, aby uratować ten piękny i cenny kościółek, ku pamięci przeszłych pokoleń. Nasz kościół to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale i dziedzictwo po poprzednich pokoleniach, zabytek architektury, który może cieszyć oczy wszystkich. Będziemy radować się z każdej złotówki i zapewniamy, że żadna nie zostanie zmarnowana.

 

"Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,

lecz przez to kim jest, i nie przez to co ma, 

lecz przez to czym dzieli się z innymi. "

Jan Paweł II 

**************************************************************************************

Wpłaty na remont zabytkowego kościoła prosimy kierować na konto:

Bank Spółdzielczy w Oświęcimiu 56 8110 1023 3003 0311 6482 0001

z dopiskiem: "remont kościoła"

bottom of page