List pasterski Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy na Adwent 2015
- parafiadubno
- 3 gru 2015
- 4 minut(y) czytania
„Miłosierni jak Ojciec”
Drodzy Kapłani i Osoby Życia Konsekrowanego! Umiłowani Bracia i Siostry!
13 marca 2015 roku, podczas nabożeństwa pokutnego w Bazylice św. Piotra w Rzymie, papież Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia. Zwrócił się wówczas do całego Kościoła słowami: „Drodzy bracia i siostry, często myślałem o tym, jak Kościół może uczynić bardziej oczywistą swą misję jako świadka miłosierdzia. To droga, która rozpoczyna się od duchowego nawrócenia. Dlatego też postanowiłem ogłosić Nadzwyczajny Jubileusz, w centrum którego będzie Boże miłosierdzie.

To będzie Rok Święty Miłosierdzia. Chciejmy go przeżywać w świetle słów Pana: «Bądźcie miłosierni, jak wasz Ojciec» (Łk 6,36). Dotyczy to zwłaszcza spowiedników. Wiele miłosierdzia! Ten Rok Święty rozpocznie się w tegoroczną uroczystość Niepokalanego Poczęcia, a zakończy 20 listopada 2016r., w niedzielę Pana naszego Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, który jest żywym obliczem miłosierdzia Ojca. Jestem przekonany, że cały Kościół, który bardzo potrzebuje miłosierdzia, bo jesteśmy grzesznikami, będzie mógł znaleźć w tym Jubileuszu radość, by odkryć i uczynić owocnym Boże miłosierdzie, przez które wszyscy jesteśmy wezwani do dawania pociechy każdemu człowiekowi naszych czasów. Nie zapominajmy, że Bóg przebacza wszystko i, że Bóg przebacza zawsze. Nie męczmy się nigdy proszeniem o przebaczenie.”
Natomiast w bulli „Misericordiae Vultus” papież napisał: „Potrzebujemy nieustannie kontemplować tę tajemnicę miłosierdzia. Jest ona dla nas źródłem radości, ukojenia i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia. Miłosierdzie: to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę. Miłosierdzie: to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie. Miłosierdzie: jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia. Miłosierdzie: to droga, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję bycia kochanym na zawsze, pomimo ograniczeń naszego grzechu.”
Papieskie spojrzenie na miłosierdzie kieruje nas na dwie drogi. Pierwszą jest przypomnienie, iż to Bóg jest tym, który wychodzi nam na spotkanie. Potwierdzenie tego znajdujemy w przypowieści o Synu Marnotrawnym. To tam widzimy Ojca tęsknie wyczekującego na powrót swego syna. I w tym wymiarze Ojciec Święty pragnie, by „jubileuszowy odpust był dla każdego autentycznym doświadczeniem miłosierdzia Bożego, które wychodzi wszystkim naprzeciw z obliczem Ojca, który przyjmuje i przebacza, całkowicie zapominając popełniony grzech”.
Aby uzyskać odpust, wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego, a także w czterech bazylikach papieskich w Rzymie. Możliwość uzyskania jubileuszowego odpustu mają również ci, którzy nie będą mogli odbyć jubileuszowej pielgrzymki, zwłaszcza ludzie chorzy, starsi, samotni i więźniowie, którzy nie są w stanie odbyć pielgrzymki do Drzwi Świętych. W tym celu mają oni „z wiarą i radosną nadzieją przeżywać ten moment próby, poprzez przyjęcie Komunii Świętej lub uczestniczenie w Mszy Świętej. i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu”.
Oczywiście samo przejście przez Drzwi Święte nie dokona oczyszczenia naszych grzechów, to musi odbyć się w sakramencie pokuty i pojednania. Dlatego w Kościołach Stacyjnych, potrzebna jest większa niż zwykle posługa w konfesjonale.
Drugą drogą jest zwrócenie uwagi na znaczenie uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy. I w tej kwestii pisze papież: „Doświadczenie miłosierdzia staje się bowiem widzialne w świadectwie konkretnych znaków, jak uczył nas sam Jezus. Za każdym razem, kiedy wierny sam wykona jeden lub kilka z tych uczynków, z pewnością otrzyma jubileuszowy odpust”.
I na tej drodze potrzeba nowego spojrzenia pozwalającego dostrzec ubóstwo duchowe i materialne. To my mamy być Apostołami Miłosierdzia niosąc nadzieję, pociechę, modlitwę i przebaczenie. To my powinniśmy dotrzeć swoim dobrym uczynkiem do potrzebujących. W naszej Ojczyźnie jest wiele biedy, z którą boryka się miliony ludzi. Powodów takiego stanu jest wiele: wojna na wschodzie, bezrobocie, niskie wynagrodzenie za pracę i emerytury, rozbite małżeństwa i osierocone dzieci. Wiele rodzin boryka się z rozłąką spowodowaną wyjazdem za granice w poszukiwaniu pracy. Iluż chorych samotnie przeżywa swoje cierpienie w domach, szpitalach i domach opieki. Dotrzyjmy do nich aby spełnić chrześcijańską drogę uczynków miłosierdzia wobec naszych braci i sióstr w potrzebie. Podzielmy się dobrocią aby usłyszeć kiedyś słowa Pana Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. (Mt 25,40)
W Roku Miłosierdzia sporo miejsca Papież poświęca kwestii należytej wrażliwości indywidualnej i społecznej na kwestię przyjmowania nowego życia. Dotyczy to zwłaszcza dramatu aborcji i kobiet, które się jej poddały. „Wiem, że jest to dramat egzystencjalny i moralny. Spotkałem wiele kobiet, które nosiły w sercu blizny pozostawione przez ten ciężki i bolesny wybór. To, co się wydarzyło, jest głęboko niesłuszne; jednakże tylko wtedy, gdy zrozumie się to w prawdzie, można nie stracić nadziei. Przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do Sakramentu Spowiedzi, by pojednać się z Ojcem” – napisał Franciszek. Z tego też powodu w Roku Jubileuszowym postanowił upoważnić wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie.
Drodzy Bracia i Siostry!
Wielkie wyzwanie staje przed wspólnotą Kościoła na świecie i w Ukrainie, gdyż w Roku Miłosierdzia nie chodzi tylko o wielkie hasła i deklaracje lecz o świadectwo naszego chrześcijańskiego życia, ukazując innym drogę do Boga, który nie chce karać lecz miłować miłosierną miłością.
Nasza wspólna jubileuszowa droga miłosierdzia rozpocznie się otwarciem Drzwi Świętych we wszystkich katedrach i konkatedrach w niedzielę 13 grudnia 2015 roku. Natomiast w wyznaczonych Kościołach Stacyjnych inauguracja Roku Miłosierdzia i otwarcie Drzwi Świętych odbędzie się tydzień później, w niedzielę 20 grudnia 2015 r. Do tych wydarzeń przygotujmy się poprzez spowiedź i przebaczenie wyrządzonych krzywd aby z czystym sercem i pojednaniem wkroczyć w przestrzeń miłosierdzia, w której czeka na nas Dobry i Miłosierny Ojciec.
W tym ważnym roku niech otoczy nas swoją opieką Matka Miłosierdzia i nasi Święci Patronowie, a błogosławieństwo, którego udzielamy: „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” dopomoże w zwycięstwie dobra nad złem i miłości nad nienawiścią. Amen.
Lwów, 25 listopada 2015 roku N. 51/2015
Konferencja Rzymsko-Katolickiego Episkopatu Ukrainy